Ako ochrániť solárne panely pred vtáctvom?

Pri výbere typu zábran proti vtákom, je dôležité špecifikovať konkrétny stavebný prvok, ktorý chceme zabezpečiť.

Niektoré typy (napríklad hrotové zábrany) sú vhodné pre inštaláciu takmer na aký koľ vek stavebný prvok, iné sú konštrukčne navrhnuté pre ochranu špeciálnych prvkov ako sú odkvapové žľaby, strešné hrebene, rúry a potrubia, kovové profily, či populárne slnečné kolektory. A práve tieto zariadenia sú veľmi citlivé na akékoľvek vonkajšie poškodenie. Vtáky považujú lesklý povrch solárnych panelov za skvelé stanovisko na pristátie, môžu však do nich neúmyselne naraziť a poškodiť ich povrch, alebo rám. Silný náraz môže spôsobiť trhliny, ktoré následne negatívne ovplyvnia výkon panelov.

Je všeobecne známe, že vtáky si radi stavajú hniezda na tmavých a teplých miestach. Solárne panely /hlavne priestor pod nimi/, sú ideálnym zázemím. Poskytujú vtákom úkryt pred silným vetrom a dažďom, ako aj zdroj potravy – hmyz, ktorý na nich žije. Niektoré vtáky, ako sú napríklad vrabce, môžu žuť káble alebo izoláciu, čo môže spôsobiť poškodenie elektrických súčiastok solárnych panelov a viesť k poruchám či výpadkom.

Vtáky spôsobujú časom majiteľom solárnych panelov problémy, hlavne finančné straty. Solárne kolektory a panely sú náchylné voči znečisteniu a poškodeniu a následne sa znižuje ich efektivita. Problém s tienením spôsobeným prachom a vtáčím trusom na povrchu fotovoltických modulov bráni slnečnému žiareniu dosiahnuť maximálnu intenzitu svetla fotovoltických článkov. Vtáčí trus je viskózny a ťažko sa čistí, jeho zloženie môže ľahko spôsobiť chemickú koróziu skla modulu a nepriehľadnosť spôsobí jeho zablokovanie. Čistý povrch fotovoltaických modulov priamo ovplyvňuje účinnosť výroby energie fotovoltaických elektrární. Keď sú čisté, fungujú efektívnejšie a systémy solárnych panelov môžu vydržať dlhšie. Hniezdenie vtákov pod solárnymi modulmi znižuje prúdenie vzduchu pod panelmi a tým ich prehrievanie, čo má za následok straty výkonu fotovoltického systému.

Solárne hroty

Solárne zábrany znemožňujú vtákom schovávať sa a hniezdiť pod solárnymi modulmi. Do tejto kategórie patria jednoradové zábrany s fixnými hrotmi a flexisystémy, pri ktorých je možné nastaviť požadovanú dĺžku hrotov pri montáži (posuvné hroty).

Moderné zábrany proti vtákom umiestnené na stavbách, zamedzia vtákom pristávať , sadnúť si, a najmä zahniezdiť sa bez toho, aby sa zranili. Treba mať však na pamäti, že samotný boj proti operencom nebude úspešný , ak zároveň neodstránime všetky podnety, ktoré ich lákajú , ako povaľujúce sa odpadky, potraviny, alebo rastliny obsahujúce semená. Dôležitá je aj pravideľná údržba solárnych panelov a ich čistenie.

Pozrite si našu ponuku solárnych zábran.