Užitočné lastovičky – prosperita, alebo znehodnotenie domu?

Lastovičky sa spájajú s radom povier a mýtov, majú symbolický význam a aj preto si získali srdcia mnohých ľudí.

Nepochybne sú to pekné vtáky s elegantnými pohybmi, ktoré svojou prítomnosťou zvestujú príchod teplých dní a jari. Počas neúnavného poletovania vo vzduchu si zaobstarávajú potravu. Živia sa výlučne hmyzom, najmä muchami a z tohto dôvodu sú veľmi užitočné aj pre človeka. Ich útle telo je prispôsobené na dlhotrvajúci let. Dokážu letieť aj tri dni v kuse a v priebehu letu dokonca spať. Počas jednej migrácie zvládnu až tridsaťtisíc kilometrov. Ich cesta za teplom môže trvať celých päť týždňov.

Symbol prosperity

Ľudové povesti tvrdia, že keď si lastovičky vyberú váš príbytok, prinášajú so sebou pocit domáceho pohodlia a prosperity. Paradoxne si to užívajú viac lastovičky, ako vy. Skôr než sa nazdáte, už sa u vás udomácnia. Začnú si budovať svoje hniezda z hliny, blata, slamy, trávy, pierok vtákov, prípadne srsti zvierat. Materiál na stavbu prinášajú v zobáčikoch a lepia ho pod stropom na plochy s drsným povrchom, ktoré sú predpokladom dobrej stability v nepriaznivom počasí. Takéto hniezda vydržia aj niekoľko rokov. Sú umiestnené najčastejšie na odkvapoch a v rohoch domov. A vtedy prichádza skutočný problém – znečistenie vášho domu a znehodnotenie fasády. Dennodenne padajúci lastovičí trus, dažďom rozmočená hlina či steblá trávy, ale aj nepretržité nálety a hluk, vám dokážu znepríjemniť život na poriadne dlhú dobu. Samička lastovičky znáša štyri až päť vajec, na ktorých sedí približne dva týždne. Starostlivosť rodičovského páru o potomstvo trvá asi tri týždne. Lastovičky vyvedú bežne dve, v niektorých prípadoch aj tri generácie potomstva za rok.

Návrat lastovičiek

Je treba si uvedomiť, že sezónou sa problém nekončí. Lastovičky prilietajú na jar na Slovensko z Afriky zvyčajne v marci, alebo apríli a odchádzajú späť na juh v septembri, alebo októbri. Lastovička zvládne bez mapy či navigácie náročnú cestu domov a najradšej sa vracia na rovnaké miesto. Aj mladé vtáky si svoje hniezda stavajú v blízkosti, kde sa vyliahli. Akceptovať zákonom chránené vtáky a podporiť ich v prirodzenom rozmnožovacom cykle, ak spôsobujú škodu na majetku, nie je jednoduché. Navyše za zhodenie hniezda, obzvlášť v čase hniezdenia, hrozí pokuta vo výške až 10 tisíc eur.

Ako zabrániť aby sa u vás lastovičky uhniezdili?

Keďže lastovičky preferujú miesta s prítomnosťou hmyzu a mušiek, pravidelné čistenie fasády a odstraňovanie hmyzu pomocou bezpečných a vhodných prostriedkov, môže znížiť pravdepodobnosť, že si vyberú toto miesto. Riešením môže byť aj citlivé presmerovanie lastovičiek, aby si začali stavať hniezdo napríklad na stodole či hospodárskej budove, prípadne umelé hniezda. Ak sa už lastovičky pokúsili postaviť hniezdo na vašej fasáde, môžete použiť zábrany proti lastovičkám. Inštalácia jemnej mriežky, alebo sieťky, dokáže pomôcť na miestach, kde iné prostriedky nezaberajú. Účinný je napríklad hrotový systém.

Pozrite si naše produkty v kategórií zábrany proti lastovičkám.